W celu wypełniania swojej funkcji informowania i edukowania, media kierują się podstawowymi zasadami, które czynią je narzędziem przekazywania faktów, idei i opinii; są one również instrumentami służącymi społeczności do kwestionowania, badania i potępiania nadużyć władzy politycznej, gospodarczej, wojskowej i religijnej.
Dzięki mediom obywatele demokratycznego narodu mają przestrzeń, w której mogą dowiedzieć się, co dzieje się na świecie i w ich najbliższym otoczeniu, a jednocześnie mogą wyrażać swoje myśli i niezgodę na system, w którym żyją, protestować i domagać się swoich praw.
Jednakże, chociaż wiele mediów stara się przestrzegać tych kluczowych zasad, które gwarantują wolność i równość obywateli, nie zawsze odnoszą one zwycięstwo w tych codziennych bitwach, ponieważ jak wiemy, istnieją despotyczne siły, które nie chcą zrezygnować ze swoich przywilejów i sposobów działania.
Mimo to media są po to, by być kamieniem w bucie wielu osób, niewygodną prawdą, której niektórzy nie chcą usłyszeć, a inni próbują siłą uciszyć. Teraz poznajmy czym są te kluczowe zasady i na czym polegają, tak aktualne i potrzebne na obecne czasy:
Podstawowe zasady, którymi powinny kierować się media.
Wolność słowa: Wolność wypowiedzi i opinii jest podstawową zasadą dla każdej jednostki, a zwłaszcza dla mediów. Jak bez wolności prasa mogłaby badać, informować i opiniować różne fakty, wydarzenia i sprawy, które mają miejsce na świecie? Jaka byłaby jej rola, gdyby za jej pośrednictwem ludzie nie mogli wyrazić swojego bólu, niezgody czy potępić niesprawiedliwości? Wolność słowa jest tak samo niezbędna dla mediów, jak śledztwo dla dziennikarstwa, bez nich prawda nie ma miejsca, informacje są manipulowane i zniekształcane w służbie nielicznych.
Równość warunków do komunikacji: Informacja, edukacja i przekazywanie opinii powinny docierać do wszystkich bez żadnej cenzury czy ograniczeń, podobnie różne narody czy społeczności powinny mieć dostęp do mediów.
Usługa świadczona przez media nie jest zarezerwowana wyłącznie dla polityków, którzy szukają rozgłosu lub wyróżniają się, aby wygrać kolejne wybory; sportowców, piosenkarzy, muzyków, aktorów, aktorek czy filmowców. Media są tam również dla ofiar wojen, przemocy i innych niesprawiedliwości społecznych, które często ignorujemy, a na które zwracamy uwagę tylko od czasu do czasu, gdy stają się skandalem lub wydarzeniem, które szkodzi wizerunkowi prestiżowej postaci lub instytucji. Wszyscy mamy prawo do takich przestrzeni uczestnictwa, aby nasz głos został usłyszany!
Szacunek dla różnorodności: Jest to kolejna istotna zasada dla mediów, której zagwarantowanie umożliwia ochronę tożsamości i kultury wielu społeczności, które przejawiają się w ich języku, zwyczajach czy tradycjach przodków.
Szacunek dla różnorodności ułatwia ludziom wyrażanie siebie i dzielenie się swoją wizją na temat różnych aspektów, które wpływają na ich życie i życie wszystkich ludzi. Kiedy nauczymy się słuchać innych, którzy myślą i czują inaczej, wtedy zrozumienie, dialog i wzajemne wzbogacanie się dwóch lub więcej kultur staje się możliwe.
Na ten temat pisze również strona magazyninternet.pl