Media odgrywają ogromną rolę w naszym świecie. Mają ogromny wpływ na społeczeństwo. Informują ludzi o tym, co się dzieje, jakie wydarzenia kształtują rzeczywistość. Przekaz medialny przenika ludzkie życie, tworząc własne kryteria i opinie, według których odbiorcy oceniają zdarzenia w świecie. Skąd wiedzieć, że publikowane w mediach informacje są prawdziwe?
Media, czy to drukowane, elektroniczne czy internetowe są medium, które pomaga w informowaniu ludzi. Pomaga również w zabawianiu publiczności, edukacji i uświadamianiu ludziom bieżących wydarzeń. Jedną z najważniejszych uprawnień, jakie mają media, jest umiejętność kształtowania opinii. Środki masowego przekazu odgrywają bardzo ważną rolę w organizacji opinii publicznej. Miliony ludzi w wolnym czasie oglądają telewizję i czytają gazety. Media są potężną siłą, która kształtuje społeczeństwo. Kręgosłupem każdej demokracji są niezależne, profesjonalne i odpowiedzialne media. Ich rolą jest informowanie, krytykowanie i stymulowanie debaty. Aby media były wiarygodne, muszą wziąć odpowiedzialność za słuszność faktów.
Wadą mediów jest to, że może to skutkować rozpowszechnianiem dezinformacji i rozwojem złych wartości. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale w mediach często mamy do czynienia ze zjawiskiem lobbyingu. Celem lobbingu jest zmiana lub utrzymanie polityki poprzez wpływanie na nią poprzez: działania bezpośrednie lub pośrednie. Nierzadko jest tak, że media publiczne działają na rzecz rozprzestrzeniania narracji pożądanej przez rząd, a media prywatne reprezentują interes finansujących je korporacji. Stąd pojawia się pytanie o to, czy mogą istnieć prawdziwie obiektywne media.
Wpływ środków masowego przekazu ma wpływ na wiele aspektów życia człowieka, do których można zaliczyć głosowanie w określony sposób, indywidualne poglądy i przekonania lub wypaczenie wiedzy na określony temat z powodu podania fałszywych informacji.
Wiarygodność publikowanych w mediach informacji często jest wątpliwa. Warto nauczyć się weryfikować przekaz medialny, niezależnie od tego czy są to nowe media czy media tradycyjne. Jest to podstawa, jeśli nie chcesz dać się oszukać. Porównaj informacje dostarczone przez Twoje źródło z innymi wiarygodnymi źródłami, aby zweryfikować dokładność. Sprawdź fakty i dane podane w źródle internetowym z informacjami z zaufanych źródeł.
Coraz ważniejsza staje się usługa fact-checkingu – dziennikarstwa zajmującego się weryfikacją podawanych w mediach faktów. Jego celem jest dostarczenie dokładnej, bezstronnej analizy oświadczeń wygłaszanych publicznie, aby skorygować błędne wyobrażenia opinii publicznej i poszerzyć wiedzę na temat ważnych kwestii.
O aktualnych wydarzeniach w Bytowie pisze strona www.bytowinfo.pl