
W historii istniało wiele technologii komunikacyjnych, od pierwszych systemów telegrafii optycznej do nowoczesnych sieci światłowodowych, przeszliśmy przez wszystkie rodzaje systemów i urządzeń, które w niektórych przypadkach zostały w pełni zintegrowane z naszymi domami i codziennymi czynnościami. Jednym z najbardziej udanych było radio, prekursor telewizji i komunikacji do dużych mas w czasie rzeczywistym, istnieje niewiele nowoczesnych domów, w których nie mieliśmy i nadal mamy jeden lub więcej odbiorników i urządzeń zdolnych do zbliżenia nas do ich muzycznych fal do naszego życia.
Trochę historii
Mówi się, że wiele z wielkich wynalazków w historii zostało odkrytych przez przypadek, a przynajmniej, że zastosowania, do których były przeznaczone wywodziły się z zupełnie innych zastosowań. Coś takiego stało się z radiem.
Krótkofalarstwo – niecodzienne hobby
Pod koniec XIX wieku w dużej części świata panowała niepewność polityczna (sytuacja, która zdaje się nie ulegać poprawie z biegiem czasu), a wojny zagrażały stabilności wielkich narodów tamtych czasów, co skłoniło wielu naukowców, uniwersytetów i laboratoriów do pośpiesznych prób znalezienia nowego systemu komunikacji, który nie wymagałby przewodów do przesyłania informacji, co było główną wadą telegrafu.
Bazując na wcześniejszych doświadczeniach Hertza z 1886 roku, różne grupy badawcze poszukiwały formuł, które pozwoliłyby na realizację tej bezprzewodowej telegrafii, a tym samym na osiągnięcie przewagi militarnej nad rywalami, między innymi dzięki możliwości komunikowania się z wojskami na duże odległości, a zwłaszcza z okrętami na pełnym morzu.
Chociaż Marconiemu tradycyjnie przypisuje się wynalezienie radia, to prawda jest taka, że podobne systemy lub ich części były opracowywane w różnych częściach świata równocześnie, chociaż nie można zaprzeczyć, że Marconi miał zasługę w tym, że umiał zintegrować w jednym urządzeniu dotychczasową wiedzę związaną z wysyłaniem i odbieraniem fal elektromagnetycznych odkrytą przez Hertza, Teslę, Branly’ego, Lodge’a czy Popowa.
Dzięki temu nowemu wynalazkowi wyścig zbrojeń przybrał zasadniczy obrót, gdyż świat stał się mniejszy, każdy naród mógł praktycznie natychmiast, choć z mniejszym stopniem bezpieczeństwa rozpowszechniać wiadomości, hasła i instrukcje ponad granicami i krańcami geograficznymi.
Radio cywilne
Jednak wkrótce radio przeniosło się z wojska do świata cywilnego, dostarczając informacje i muzykę masom, które już nigdy nie będą odizolowane od reszty świata. Pierwsza audycja radiowa na świecie została nadana w Wigilię 1906 roku, z Brant Rock Station, Massachusetts, w której można było usłyszeć pieśń „Oh Holy Night” i kilka recytowanych fragmentów Biblii. Od tej pory systemy radiowe stopniowo rozprzestrzeniały się na całym świecie, choć dopiero w latach 20. zaczęto nadawać pierwsze regularne audycje z programami rozrywkowymi. Później, około 1937 roku, pojawiły się pierwsze systemy oparte na modulacji częstotliwości (FM), które uzupełniły systemy oparte na modulacji amplitudy (AM) i pozwoliły na zminimalizowanie problemów z zakłóceniami i zmniejszenie zakłóceń statycznych w odbiornikach, wynikających z samego sprzętu i warunków otoczenia.