To właśnie ewolucja i obniżenie ceny tych odbiorników pozwoliły radiu zaistnieć jako wszechobecny system komunikacji i domowej rozrywki. Wraz z pojawieniem się tranzystora, a później układu scalonego, odbiorniki stały się bardzo, bardzo małe, pozwalając coraz większej liczbie urządzeń na wbudowanie możliwości odbioru z całkiem akceptowalną jakością.
Wśród tych urządzeń mamy klasyczne „tranzystory” i radiokasety, przenośny sprzęt, który integrował odbiornik, system wzmacniający i głośniki, a nawet system odtwarzania taśmy magnetycznej. Jednak dopiero wraz z pojawieniem się pierwszych modeli „walkmanów”, radio jako przenośny system rozrywki osobistej zaczęło być naprawdę zintegrowane z naszymi codziennymi czynnościami, do czego przyczynił się również sprzęt wbudowany w samochody. Gdziekolwiek się udaliśmy, mogliśmy słuchać naszych ulubionych stacji.
Kolejna ewolucja tych przenośnych tunerów nastąpiła, gdy na rynek trafiły odtwarzacze MP3. Ich początkowa mała pamięć i krótki czas pracy na bateriach sprawiły, że niemal konieczne stało się wprowadzenie alternatywnego systemu odbioru. Po raz kolejny radio było tam, aby pomóc nam z tymi problemami w większości modeli. Później, dzięki eksplozji telefonii komórkowej pod koniec XX wieku, radio stało się nieodzownym wyposażeniem wielu z nich.
Mimo zalet wynikających z możliwości zabrania ich ze sobą wszędzie, wszystkie te przenośne amplitunery są wciąż postrzegane jako sprzęt „ostatniej szansy” przez entuzjastów hi-fi, którzy wolą korzystać z urządzeń stacjonarnych w celu uzyskania maksymalnej jakości dźwięku.
W ostatnich dziesięcioleciach nastąpił również znaczny rozwój tych urządzeń. Od pierwszych ogromnych amplitunerów lampowych, które zajmowały dużo miejsca i zużywały dużo energii elektrycznej, przeszliśmy do lżejszych amplitunerów, które były albo zintegrowane ze sprzętem HiFi, albo kupowane oddzielnie, jeśli szukało się dodatkowej jakości i wydajności.
Pierwsze z nich (te zintegrowane) szybko zalały nasze domy w wielu i różnorodnych formach. Systemy muzyczne, mini-systemy, amplitunery A/V czy soundbary wykorzystują różne technologie odbioru sygnału radiowego.
Drugie (tunery dedykowane) zostały stopniowo zdegradowane do świata najbardziej wymagających konsumentów, których stać było na urządzenia droższe, ale z reguły z mniejszymi problemami z zakłóceniami i lepszymi możliwościami strojenia.